Tenis – Irina Bara a câștigat turneul ITF de la Valencia

Jucătoarea română Irina Maria Bara a câștigat turneul ITF de la Valencia. Turneul a fost dotat cu premii totale de 25.000 de dolari. Irina Bara a castigat turneul după ce a învins-o în finală pe sârboaica Olga Danilovic cu scorul de 5-7, 6-4, 6-0.

Bara (22 ani, 212 WTA), a doua favorită, s-a impus după două ore și 22 de minute în fața unei adversare de 16 ani, aflată pe locul 363 în clasamentul mondial.

În semifinala, Bara a învins-o pe mult mai cunoscuta jucătoare spaniolă Silvia Soler-Espinosa (30 ani, 225 WTA), fost număr 54 mondial în 2012, cu 6-2, 4-6, 6-1.

Bara mai câștigase anul acesta un titlu ITF de 25.000 de dolari la Bastad (Suedia). Palmaresul său mai cuprinde un titlu similar, la Hodmezovasarhely (Ungaria), anul trecut.