Derby-ul ardealului castigat de U-BT

Meciul CSU Sibiu – U-BT s-a fianlizat cu o noua victorie spectaculoasa a clujenilor care s-au impus cu un scor final de 88-70.

Sala Sporturilor “Transilvania” a gazduit un meci de exceptie supranumit si “derbyul ardealului”. Clujenii au inceput in forta si la jumatatea sfertului 1 aveau deja un avantaj de doua posesii. Scorul strans s-a pastrat pana la finalul meciului, in ultimele 10 minute cele doua echipe avand minute bune in care nu au reusit sa marcheze. Cu doar patru minute inainte de final, ambele formatii au reincept sa marcheze, finalizand cu scorul afisat de 88-70.

La nivel de marcatori de exceptie, U-BT i-a avut pe Rasic (20 de puncte), Kromah (19 puncte) si Watson (16 puncte). In echipa adversa s-au remarcat Williams (19 puncte), Kinnard (12 puncte) si Laser (12 puncte).

Astfel, U-BT a terminat pe primul loc in Top6 cu 55 de puncte la egalitate cu CSU Sibiu.