Aur pentru Romania la Campionatele Mondiale de Canotaj

Titlul mondial cu barca de 4 vasle feminin a revenit de aceasta data Romaniei, care a reusit performanta titlului de campioana mondiala. Campionatele Mondiale de canotaj U23 s-au desfasurat la Poznan, iar reprezentantii la proba masculina au reusit sa obtina argintul.

“O cursa mare, cu un inceput bun si rapid. Finisul a fost extrem de dur. Am dat tot ce am putut. A fost mai bine decat ne-am asteptat, mai ales ca acesta este primul nostru concurs la sub 23 de ani”, a declarat Florin Lehaci, fratele campioanei mondiale din barca de dublu vasle, categorie usoara, Ionela Lehaci Cozmiuc.

Elena Logofatu, Georgiana Vasile, Nicoleta Pascanu si Simona Radis au reusit sa aduca o bucurie tarii noastre si au condus de la un capat la altul. Pe locul doi s-a clasat Olanda, iar pe 3 Marea Britanie.